انواع ایمپلنت­ دندان

انواع ایمپلنت­ دندان

در مقاله ایمپلنت دندان چیست آشنایی کلی با ایمپلنت های دندان صورت پذیرفت. در این مقاله انواع ایمپلنت دندان مورد استفاده توسط جامعه دندانپزشکان مورد بررسی واقع شده است. ایمپلنت های دندانی مورد استفاده عبارتند از:

1- ایمپلنت های متداول امروزی به شکل ریشه دندان

2- مینی ایمپلنت دندان

3- ایمپلنت ­دندان تیغه ای

4- ایمپلنت دندان ساب پریوستال

5- ایمپلنت­ دندان میان استخوانی

6- ایمپلنت­ دندان زایگوماتیک

 

1- ایمپلنت ­های به شکل ریشه دندان

Root form Dental Implants

 

مدل­های مختلفی از ایمپلنت ­های دندانی وجود دارد که متداول ترین آن­ها به شکل پیچ است که جایگزین ریشه دندان از دست رفته میشود. این مدل از ایمپلنت ­ها در سه مدل ساده، مخروطی و استوانه ای موجود می باشد. در ادامه جهت توضیحات بیشتر اجزای این نوع از ایمپلنت مورد بررسی قرار گرفته است.

ایمپلنت دندان

ایمپلنت (فیکسچر) :

 

سطوح مختلف ایمپلنت دندان

یک پیچ از جنس تیتانیوم خالص (غالبا گرید 4)  با سطح غیرصیقلی  است که در نقش ریشه ­ی دندان از دست رفته می­ باشد. ایمپلنت­ های دندانی در ابتدا همگی سطحی صیقلی داشتند. شرکت­ های سازنده ایمپلنت تغییراتی را روی سطح آن به منظور ارتقا کیفیت اعمال کرده اند. با زبر کردن سطح ایمپلنت سطح تماس با استخوان افزایش یافته و پایداری ایمپلنت افزایش می ­یابد. با توجه به اینکه استخوان از موادی همجنس هیدروکسی آپاتایت تشکیل شده است برخی با اضافه کردن پوشش هیدروکسی آپاتایت به سطح فیکسچر، باعث چسبیدن بهتر استخوان به ایمپلنت شدند. برخی مشاهدات حاکی از آن است که در صورتی که سطوح زبر ایمپلنت در تماس با محیط دهان قرار بگیرند راحت تر از سطوح صیقلی عفونت رخ می­دهد، بدین ترتیب ایمپلنت هایی با سطوح همزمان صاف و زبر نیز ساخته شده اند. یکی از شرکت­ها اخیرا پا را از سطح زبر فراتر گذاشته و با کمک فناوری­های نوین ساختار میکروسکوپیک تخلخل به وجود آورده که سطح تماس با استخوان را به شدت افزایش داده و این اجازه را میدهد تا در بیماران با محدودیت استخوان از ایمپلنت ­های کوچکتر با پایداری بیشتر استفاده کرد.

 

2- مینی ایمپلنت دندان

Mini Dental Implant

 

در شرایطی که فضای کافی جهت قرار گرفتن ایمپلنت­ دندان در فک وجود نداشته باشد می­توان از مینی ایمپلنت ­ها استفاده کرد.

"<yoastmark

از مینی ایمپلنت­ها به منظور تثبیت دست دندان در فک نیز میتوان استفاده کرد. استفاده از مینی ایمپلنت­ها جهت تثبیت سریع تر و ارزان تر از ایمپلنت­های عادی می­باشد. با این وجود به دلیل سایز کوچک تر این ایمپلنت­ها با فشار جویدن زیاد، تحت بار بیشتر از بار مجاز قرار گرفته و زودتر از زمان مجاز خراب میشوند. معمولا این روش درمان در افراد سالخورده با دست دندان در فک بالا که نیروی جویدن زیادی در فک پایین وارد نمی‌کنند، استفاده می­شود.

 

 

3- ایمپلنت ­دندان تیغه ای

Blade form Dental Implant

"<yoastmark

از جمله اولین مدل­های ایمپلنت دندانی مورد استفاده، ایمپلنت دندانی تیغه ای بوده که هم اکنون کمتر مورد استفاده قرار می­‌گیرد. در این روش  یک شیار بر روی استخوان ایجاد میشود تا ایمپلنت تیغه ای با فشار درون آن قرار گیرد و سپس روکش دندان بر روی آن نصب می‌­شود. ایمپلنت­های متداول امروزی مزایای بیشتری دارند و شرکت­های سازنده ایمپلنت بیشتر از آن حمایت می‌کنند.

 

4- ایمپلنت دندان ساب پریوستال

Subperiosteal Dental Implant

"<yoastmark

ایمپلنت‌­های ساب پرویستال نوع دیگری از ایمپلنت­های دندانی هستند که در بیماران با تحلیل شدید استخوان مورد استفاده قرار می­‌گیرند. در مدل­­های ابتدایی این نوع از ایمپلنت­ها به استخوان پیچ نمی­شدند و تنها روی آن قرار میگرفتند. تثبیت این مدل از ایمپلنت­ها به کمک لثه و ممبران­های چسبنده پریوستال صورت می­‌گرفت که دیگر به ندرت مورد استفاده قرار می‌گیرند. هم اکنون با استفاده از پرینترهای سه بعدی پیشرفت­های جدیدی در این مدل از ایمپلنت­ها به وجود آمده است که اطلاعات بیشتر در مقاله­ ایمپلنت ساب پریوستال موجود می­باشد.

 

5- ایمپلنت دندان به شکل میله متصل شده با پیچ

Screw Retained Bar

"<yoastmark

این مدل از ایمپلنت­ها همانند ایمپلنت دندانی سابپریوستال در زیر ممبران پریوستال قرار می­گیرد ولی به کمک پیچ­هایی در استخوان تثبیت می­شوند که باعث افزایش پایداری ایمپلنت می­شوند. این مدل از ایمپلنت­ها متداول نیستند ولی با این وجود در بیماران با آتروفی در فک پایین (تحلیل شدید استخوان) که ایمپلنت­های متداول امروزی پیوند استخوان امکان پذیر نباشد مورد استفاده قرار میگیرند.

 

6- ایمپلنت­ دندان میان استخوانی

TransOsseous Dental Implant

"<yoastmark

” ایمپلنت دندان میان استخوانی ” یک ایمپلنت دندان بسیار پایدار است که پایداری آن معادل جهار “ایمپلنت متداول امروزی” می‌­باشد. این ایمپلنت دندانی در پایین استخوان فک قرار می­گیرد و از فک عبور کرده و از بالای فک خارج می­شود. در قسمت بالای فک یک میله قرار می­گیرد که به عنوان پایه‌­ی قرار گیری دندان مصنوعی قابل استفاده می­باشد. به دلیلی پیچیدگی جراحی و نیاز به اتاق عمل بیمارستانی کاشت این نوع از ایمپلنت­ها توسط هر دندانپزشکی صورت نمی­پذیرد. این نوع از ایمپلنت در شرایطی که فک پایین دچار آتروفی (تحلیل شدید استخوان) بوده و فک خیلی نازک باشد مورد استفاده قرار می­گیرد.

 

7- ایمپلنت­ دندان زایگوماتیک

Zygomaticus Dental Implant

"<yoastmark

ایمپلنت­ دندان زایگوماتیک ایمپلنت بسیار بلندی است که در موقعیت­های مخصوصی استفاده میشوند. این ایمپلنت­ها در دو انتهای ( خلف )  فک بالا قرار می­گیرند و از مزیت استخوان موجود در بیماران با آتروفی شدید در فک بالا استفاده می‌کنند. از این ایمپلنت در شرایطی استفاده می­شود که بازسازی استخوان سینوس امکان پذیر نبوده و پروتز ثابت مورد نیاز باشد.

درباره نویسنده

Ramin Fesharaki

بدون دیدگاه

گذاشتن دیدگاه

ایمپلنت دندان چیست؟ایمپلنت دندانانواع جراحی ایمپلنت دندان