به سوی دندانپزشکی دیجیتال

به سوی دندانپزشکی دیجیتال

به سوی دندانپزشکی دیجیتال

شکی در این نیست که آینده دندانپزشکی ، دندانپزشکی دیجیتال است. با پیشرفت فن آوری دندان پزشکی دیجیتال آنچه زمانی بسیار هزینه بردار بود، امروزه به سرعت و بیش از پیش در دسترس قرار گرفته و هزاران لابراتوار و مطب دندانپزشکی را در سر تا سر جهان تغییر داده است. روش های CAD/CAM همچنان در حال جایگزینی روند کاری قدیمی و تبدیل شدن به معیاری استاندارد در صنعت دندانپزشکی است.

مزایای دنداپزشکی دیجیتال چیست ؟ روند کاری دندانپزشکی دیجیتالی چه تفاوتی با سنتی دارد ؟ بهترین راهکارها برای شروع

چیست ؟ در این مقاله راهنمای دندانپزشکی دیجیتال ما پاسخ به صورت اجمالی بررسی شده است.

 

چرا دندانپزشکی دیجیتال ؟

 

کیفیت و دقت بالا

همانطور که می دانید هیچ دو پرونده دندانپزشکی مشابه یکیدیگر نیستند. آناتومی هربیمار منحصر به فرد است وهر درمانی انحصارا برای آن بیمار است . کیفیت پیاده سازی درمان به مهارت های دندانپزشک ، دستیار دندانپزشک و حتی تکنسین لابراتور بستگی دارد. به دلیل وجود عوامل خطابی متعدد دستیابی به کیفیت بالای با ثبات ومقرون به صرفه در طول زمان بسیار دشوار است.

به کمک دندانپزشکی دیجیتال ، ابهامات و خطاهایی که پیشتر توسط انسان به وجود می آمد ، کاهش یافته و دقت ، دوام و وضوح بالاتر در همه ی مرحله کاری وارد شده است . به طور مثال اسکن سه بعدی داخل دهانی ، باعث حذف بسیاری از پارامتر های ایجاد خطا به روش سنتی می‌شود. این امر به تکنسین های لابراتوار اجازه می‌دهد تا با اطلاعات دقیق تری به طراحی بپردازند. ابزار های نرم افزارهای CAD دندانپزشکی روابط بصری مشابهی با جریان کاری سنتی به وجود می آورد ، که البته قابلیت طی کردن مراحل خاصی به صورت خودکار، سهولت تشخیص و اصلاح اشتباهات هم به آن اضافه شده است.

ماشین آلات ساخت دیجیتال ، مانند چاپگر های سه بعدی یا دستگاه فرز CNC ، امکان تولید قطعات شخصی سازی شده مورد استفاده در کلینیک های دندانپزشکی را با کیفیت و قابلیت تکرارپذیری بالا و کاهش خطا در عین کاهش قیمت تمام شده فراهم می‌کنند.

ارتقای بهره وری ، صرفه جویی در زمان و هزینه ها

انتخاب دنداپزشکی دیجیتالی در تجارت ، به هیچ عنوان انتخابی مهمل به شمار نمیرود و  باعث ارتقای کارایی فرایندهای
دندانپزشکی و تسهیل جریان کاری می‌شود. صرفه جویی در زمان در یک مطب دندانپزشکی، به معنای ویزیت های کوتاه تر ، توان عملیاتی بیشتر و افزایش رضایت بیمار است. برداشت آسان با اسکنرهای داخل دهانی سه بعدی ، باعث کاهش زمان ویزیت ، سهولت کار دندانپزشک ، حذف هزینه ی مواد و همچنین نیاز ارسال قالب ها به لابراتوار میشود. نتیجه این نوع اسکن فورا قابل بررسی است و موانعی مانند حفره ها ، حباب یا پارگی که قبل تر منجر به قالب گیری مجدد می‌شد از بین می رود.

 

 

با استفاده از پرینتر های سه بعدی در مطب می‌توان در کاربرد های ساده تر مانند مدل تشخیصی، راهنمای جراحی دیجیتال تک واحد و یا طراحی لبخند، هم در زمان و هم در هزینه ها را صرفه جویی کرد .

در لابراتوارهای دندانپزشکی ، طراحی و ساخت دیجیتال بهره وری تکنسین را افزایش میدهد و باعث کاهش کار عملی ، تولید ساده، بازسازی کمتر و زمان کمتر به ازای هر واحد می‌شود . در نرم افزارهای CAD دندانپزشکی ابزار های فوق العاده قدرتمند برای کاربرد های اختصاصی هستند که تکنسین را قادر می‌سازند تا طیف گسترده ای از کاربرد ها را پیاده سازی کنند.
دستگاه فرز و پرینتر سه بعدی ، می‌توانند دسته ای از کارها را همزمان ، بدون مراقبت و حتی در طول شب انجام دهند و باعث
افزودن رایگان یک شیفت کاری به نیروی کار لابراتوار می‌شوند. جدیدترین سیستم های حرفه ای ، اکنون چنان مقرون به صرفه اند که هر لابراتواری و در هر ابعادی می‌تواند از آنها بهره ببرد.

 

تجربه بهتر بیمار و نتایج مطلوب

یکی از مهمترین مزایای فن آوری دیجیتال ، بهبود تجربه و راحتی بیمار است. احتمال بازگشت یک بیمار رضایتمند و پیشنهاد دادن کلینیک به دیگران توسط او بسیار بالاست که موجب موفقیت مطب دندانپزشکی در درازمدت می‌شود. دندانپزشکی دیجیتال ، روند کاری از تشخیص تا طرح درمان و درمان را بهبود می‌بخشد. اسکن داخل دهانی ، بسیار سریع تر و به طور قابل ملاحظه ای راحت تر از تشخیص عادی است . ضمن اینکه اسکن CBCT داده های جدیدی برای طرح ریزی جراحی ایمپلنت اضافه می‌نماید.
برنامه ریزی برای درمان مجازی و طراحی ابزار ، منجر به کاهش درمان تهاجمی و تولید پروتزهای مصنوعی متناسب تر می‌شود .
همچنین ابزار دیجیتال باعث سهولت ارتباط بین دندانپزشک و بیمار و همچنین مطب دندانپزشکی و لابراتوار می‌شود.
در نتیجه دندانپزشکی دیجیتال ، باعث درمان سریع تر، زمان ویزیت کوتاه تر، میزان مقبولیت بیشتر پروتزها و نتایج قابل ارزیابی بهتر کلینیک می‌شود.

 

فرصت های تجاری جدید

بررسی 300 لابراتوار دندانپزشکی در ایالات متحده در سال 2018 توسط گروه KEY نشان میدهد که 36% لابراتوار ها مجهز به فن آوری پرینت بعدی هستند و 49% در حال برنامه ریزی یا خریدن چاپگر سه بعدی طی 12 ماه اینده هستند. بطور میانگین، 15% از دندانپزشکان در حال ارسال پرونده های دیجیتالی هستند که در برخی مناطق ، سهم آنها به بیش از 35% هم رسیده و سالانه افزایش می‌یابد. لابراتوارهایی که به استقبال تغییر رفته و به سرعت واکنش نشان می‌دهند ، می‌توانند از آن به عنوان یک مزیت رقابتی استفاده کنند و در نتیجه لابراتوارهای دیجیتالی میتوانند به مشتریانی در یک محدوده جغرافیایی وسیع تر خدمات ارایه دهند و یا روی محصول خاصی به طور ویژه کار کنند.

 

ایمپلنت دیجیتال

 

روند کار در دندانپزشکی دیجیتال

با وجود طیف گسترده ی تخصص های دندانپزشکی ، از دندانپزشکی عمومی تا ایمپلنتوژی ، پروتزهای دندانی ، ارتودنسی با این حال دندانپزشکی دیجیتال در همه ی آنها مراحل یکسانی را طی میکنند.

 

اسکن داخل دهانی

Intraoral scan

مشابه ساخت محصولات دندانپزشکی سنتی ، تولید دیجیتال هم با آناتومی انحصاری بیمار آغاز می‌شود. از اسکنرهای سه بعدی داخل دهانی میتوان در یک مطب دندانپزشکی برای گرفتن اسکن های دیجیتالی از بیمار بهره گرفت که باعث حذف قالب گیری دستی و جایگزینی آن با قالب گیری سریع و دقیق دیجیتالی می‌شود. اسکنرهای نوری رومیزی در لابراتوارهای دندانپزشکی می‌توانند بطور متناوب ، برای قالب های سنتی یا مدل های گچی ، مورد استفاده قرار بگیرند. برای پیاده سازی طرح درمان دیجیتالی که نیازمند استئوتومی ( برش استخوان ) بیمار هستند ، مانند راهنمای جراحی ایمپلنت دیجیتال ، نیاز است که داده های بیشتری با اسکن سی بی سی تی CBCT جمع آوری شوند.

دندانپزشکی دیجیتال

دندانپزشکی دیجیتال

دستگاه پیشنهادی
برای مطب دندانپزشکی : اسکنرهای سه بعدی داخل دهانی
برای لابراتوارهای دندانپزشکی : اسکنر نوری رومیزی

 

پیاده سازی طرح درمان دیجیتال

پس از اسکن ، داده های آناتومیک بیمار برای پیاده سازی طرح درمان و طراحی پروتزها ، mock up و مدل ها وارد نرم افزار CAD می‌شوند. اکثر نرم افزاری دندانپزشکی ، از فرایندهای طراحی بسیار مشابه روش های سنتی استفاده می‌کنند مثلا روابط بصری با ویژگی هایی مانند آرتیکولاتور مجازی در آنها استفاده می‌شود که برای تکنسین ها آشنا است. طراحی دیجیتال ، منجر به درمان آسان و دقیق تر همچنین ارتباطی ساده تر می‌شود . پس از پیاده سازی طرح درمان ، خروجی مطلوب برای ساخت ارسال می گردد . در صورت نیاز به تولید مجدد قطعات ، میتوان از همان فایل دیجیتالی قبلی استفاده کرد و نیاز به تولید مجدد فایل نمی باشد.

ابزار پیشنهادی برای هر دو مطب لابراتوار دندانپزشکی : نرم افزار دندانپزشکی CAD

 

ایمپلنت دیجیتال

ایمپلنت دیجیتال

تولید دیجیتال

برای تحقق فیزیکی یک مدل دیجیتالی از یک محصول دندانپزشکی ، مدل های سه بعدی در CAM بارگذاری می‌شوند و سپس به چاپگر سه بعدی یا دستگاه فرز ارسال می‌شوند. چاپگرهای سه بعدی هم در مطب و هم در لابراتوار قابل استفاده هستند و میتوانند محصولات گوناگونی شامل مدل های دندانپزشکی ، راهنمای جراحی ایمپلنت دیجیتال ، اسپلینت ها ، ریتینرها ، مدل های مومی یا وکس و حتی دست دندان تولید کنند . چاپگرهای سه بعدی با ساخت لایه به لایه قطعات مدل های دندانپزشکی و ابزار های مطلوب را با دقت دیجیتالی تولید می‌کنند.
دستگاه های فرز بیشتر در لابراتوار های دندانپزشکی رایج هستند ، با این حال کاربرد محدودی در مطب های دندانپزشکی نیز دارند. این دستگاه ها معمولا برای ایجاد روکش های نهایی با بهره گیری از بلوک های زیرکونیا استفاده می‌شوند.

ابزار پیشنهادی
برای مطب دندانپزشکی : چاپگر سه بعدی
برای لابراتوار دندانپزشکی : چاپگر سه بعدی ، دستگاه فرز

دندانپزشکی دیجیتال

دندانپزشکی دیجیتال

جریان کاری بین مطب و لابراتوار

در روند کاری سنتی، در مطب قالبگیری فیزیکی از بیمار انجام شده و قالب به یک لابراتوار دندانپزشکی ارسال می‌شود تا مدل های مورد نیاز، روکش نهایی یا دیگر موارد برای آن ساخته شود. در شکل زیر فرایند جریان کار بین مطب و لابراتوار دیجیتال به نمایش در آورده شده است.

دندانپزشکی دیجیتال

درباره نویسنده

Ramin Fesharaki

بدون دیدگاه

گذاشتن دیدگاه

انواع جراحی ایمپلنت دندانDigital dental technologyکاربردهای دندانپزشکی دیجیتال