انواع جراحی ایمپلنت دندان

انواع جراحی ایمپلنت دندان

جایگذاری تک مرحله ای ایمپلنت دندان

Single Stage Dental Implant Placement

 

"<yoastmark

 

در شرایط جایگذاری تک مرحله ای ایمپلنت دندان ، همزمان با قرار گرفتن ایمپلنت دندان ، قطعه هیلینگ کپ (Healing cap)  نیز در محل خود قرار می‌گیرد. بدین ترتیب در این روش تنها یک مرتبه جراحی در طول دوره درمان نیاز می باشد.

 

 

جایگذاری دو مرحله ای ایمپلنت دندان

Two Stage Dental Implant Placement

 

"<yoastmark

 

در شرایط جایگذاری دو مرحله ای ایمپلنت دندان ، ایمپلنت دندان در محل خود قرار می گیرد و یک کاور اسکرو در بالای آن قرار می گیرد. سپس بافت لثه بر روی کاور اسکرو قرار گرفته و ایمپلنت دندان دیگر دیده نمی شود. بعد از چند ماه مجددا جراحی صورت پذیرفته و ایمپلنت آشکار میشود. در این مرحله کاور اسکرو باز شده و قطعه هیلینگ کپ (Healing cap)  در محل خود قرار میگیرد. از مزایای جایگذاری دو مرحله ای ایمپلنت دندان به احتمال کم عفونت و fail ایمپلنت دندان میتوان اشاره کرد. از معایب جایگذاری دو مرحله ای ایمپلنت دندان طول درمان طولانی تر و لزوم اجرای دو جراحی می­باشد.

 

 

ایمپلنت فوری

Immediate Dental Implant Placement

ایمپلنت فوری

ایمپلنت فوری

 

ایمپلنت فوری بدین معناست که ایمپلنت دندان همزمان با کشیدن دندان جایگزین دندان از دست رفته می شود. از جمله مزایای این روش به طول درمان کوتاه تر و جلوگیری از تحلیل استخوان در ناحیه دندان از دست رفته اشاره کرد. البته این روش همواره قابل استفاده نبوده و به فاکتورهایی متعددی چون عفونت و یا نوع دندان و موقعیت دندان وابسته است.

 

 

بارگذاری فوری ایمپلنت

Immediate Load

 

بارگذاری فوری ایمپلنت

بارگذاری فوری ایمپلنت

 

بارگذاری فوری ایمپلنت بدین معناست که همزمان با قرار گرفتن ایمپلنت دندان روکش ( پروتز )  و یا دست دندان نیز در محل خود قرار می گیرند. بعضا به این روش ایمپلنت در یک روز نیز گفته می شود. البته این نوع از جراحی در شرایط خاصی صورت پذیرفته و غالبا امکان پیاده سازی وجود ندارد.

 

 

جایگذاری با تاخیر ایمپلنت دندان

Delayed Dental Implant Placement

"جایگذاری

 

جایگذاری با تاخیر ایمپلنت دندان بدین معناست که یک فاصله زمانی مشخصی معمولا حدود 2 ماه بعد از کشیدن دندان تا جایگذاری ایمپلنت در محل دندان از دست رفته وجود دارد. این نحوه ی جراحی بسیار متداول است و معمولا زمانی مورد استفاده واقع میشود که در زمان جراحی ایمپلنت دندان استخوان خوبی مورد انتظار باشد.

 

 

جایگذاری با تاخیر ایمپلنت دندان همراه با پیوند استخوان

Delayed Dental Implant Placement

 

"جایگذاری

 

جایگذاری با تاخیر ایمپلنت دندان همراه با پیوند استخوان بدین معناست که ابتدا دندان کشیده می شود و یک مدت زمان مشخص به استخوان اجازه ترمیم داده می شود. سپس پیوند استخوان صورت گرفته  و مجددا زمان مشخصی جهت بازسازی استخوان در نظر گرفته می شود. در نهایت پس از سپری شدن زمان بازسازی استخوان جراحی ایمپلنت دندان صورت می پذیرد.

 

 

درباره نویسنده

Ramin Fesharaki

بدون دیدگاه

گذاشتن دیدگاه

انواع ایمپلنت­ دندانانواع ایمپلنت دندانبه سوی دندانپزشکی دیجیتال